Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today67
Yesterday70
This week498
This month2263
Total23696879

Saturday, 25 June 2022 16:48
 

Wiadomości o działalności ZG KPK

W październiku 2016 podczas 44 Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Kongresu Polonii Kanadyjskiej został wybrany nowy Zarząd Główny. Prezesem na dwuletnią kadencję został Pan Władysław Lizoń. Informacje dotyczące składu ZG umieszczone są na stronie internetowej KPK www.kpk.org .

Nowo wybrany Zarząd Główny rozpoczął swoją działalność w grudniu 2016. Podczas pierwszego zebrania przedstawione zostały główne cele i sposoby ich osiagnięcia. Kontynuowane będą prace Komisji Seniorow, Młodzieżowej, Komisji Statutowej oraz Komisji Dobrego Imienia Polski i Polaków utworzonych w czasie poprzedniej kadencji. Postanowiono powołać do życia Komisję Komunikacji i Informacji, Komisję Grantową oraz Komisję Pozyskiwania Funduszy. Jednym z głównych zadań stojących przed obecnym Zarządem jest poprawienie sytuacji finansowej Kongresu. W tym celu Komisja Grantowa przygotowuje informacje o funduszach rządowych przeznaczonych na działalność organizacji społecznych oraz pracuje nad utworzeniem szablonu, który pomoże w ich uzyskiwaniu. Wszystkie te informacje będą dostępne dla zainteresowanych organizacji. Planowana możliwość zamieszczania ogłoszeń polskich biznesów na naszej stronie internetowej, utworzenie kalendarza przypominającego o ważnych uroczystościach polskich i polonijnych, organizacja imprez charytatywnych zawiera nie tylko aspekt finansowy ale także pomaga w przekazie informacji oraz przyczynia się do lepszego poznania Kongresu przez Polonię. Bardzo ważna jest współpraca z młodzieżowymi organizacjami, których przedstawiciele zostali wybrani do obecnego Zarządu. Działają pracując w Komisji Młodzieżowej oraz Komisji Komunikacji i Informacji.

 

Wiele przedsięwzięć i projektów opartych jest o partnerską współpracę z rządami Kanady i Polski oraz organizacjami działajacymi w obu krajach. Na terenie Kanady przykładami takiej wspólpracy oraz działalności KPK wymagajacej koordynacji z przedstawicielami władz kanadyjskim na różnych szczeblach jest między innymi aktywny udział Vice Prezesa do spraw Kanadyjskich, Pana Ludwika Klimkowskiego w przygotowaniach do budowy, zbiórce funduszy oraz praca nad wieloma zmianami co do wyglądu i miejsca Pomnika Ofiar Komunizmu w Ottawie. Wielomiesięczne starania Zarządu KPK -Okręgu Manitoba aby umieścić tablicę w budynku parlamentu prowincji Manitoba upamiętniającą przyjazd pierwszych polskich osadników w tej prowincji 200 lat temu zakończyły się sukcesem i 22 października 2017 roku nastąpi jej odsłonięcie .   Zarząd Okręgu Quebec aktywnie włączył się w sprawę utrzymania statutu Polskiego Domu Seniora w Montrealu co zostało osiągnięte w maju tego roku gdy rząd prowincji ogłosił, że dom budowany przez Polonię utrzyma swą nazwę Polskiego Domu Seniora im. Marii Skłodowskiej-Curie. Przyznane fundusze z programu rządowego pomogły w części na zorganizowanie przez Okręg Mississauga kolejnego Polskiego Dnia, który odbył się w czerwcu. Bardzo ważną uroczystością zorganizowaną przez Okręg Niagara była obchodzona w tym roku 100 rocznica powstania obozu treningowego żołnierzy Armii Generała Hallera. Uroczystość ta miała miejsce w Niagara-on-the-Lake na Cmentarzu Hallerczyków 11 czerwca br. Partnerskie stosunki z obecny rządem RP oraz ścisła współpraca ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” pozwalają na realizację projektów, gdzie konieczny jest udział strony polskiej i Kongresu Polonii Kanadyjskiej. W związku z tym, że Izba Pamięci Narodowej dysponuje materiałem historycznym dotyczącym Polonii zamierza ona zareprezentować go Polonii w formie wykładów. W styczniu przedstawiciele IPN zwrócili się o pomoc do Prezesa ZG KPK Pana Władysława Lizonia w zorganizowaniu spotkań z Polonią na terenie całej Kanady. W dniach od 29 kwietnia do 5 maja br. Polska była organizatorem i gospodarzem Zjazdu Rady Polonii Świata, organizacji, w której przedstawiciele Kongresu Polonii Kanadyjskiej odgrywaja bardzo ważną rolę. Podczas tego zjazdu wybrano nowego Prezesa RŚP, Panią Teresę Berezowską, byłą Prezes Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej, która obecnie jest jego członkiem. W maju podczas zebrania ZG KPK Prezes Władysław Lizoń przedstawił jego członkom chęć zainicjowania akcji zbiórki podpisów pod petycją aby Kanada oficjalnie uznała Mord Katyński za ludobójstwo. Realizacja tego projektu opierałaby się na współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

WAŻNIEJSZE UROCZYSTOŚCI I WYDARZENIA:

 

W październiku 2016 roku Polska Szkoła w Hamilton obchodziła 80 rocznicę swojej działalnosci.

 

Marzec 2017:

Okręg Toronto był gospodarzem uroczystości upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, która miała miejsce przy pomniku Katyńskim w Toronto. Z tej okazji odbyły się msze w Okręgach Thunder Bay i Manitoba.

W Ottawie odbył się bankiet z okazji 30-lecia Komunikatów Ottawskich.

 

Kwiecień 2017:

W Ottawie odbył się koncert z okazji 12 rocznicy śmierci Św. Jana Pawła II oraz obchodzonego 2 kwietnia Dnia Jana Pawła II.

W Toronto odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę Mordu Katyńskieo i 7 rocznicę Katastrofy Smoleńskiej zorganizowane przez Okręg Toronto.

 

May 2017:

W Okręgu Quebec obchodzono następujące rocznice: 115 lat istnienia organizacji „Biały Orzeł” i 60 lat działalności organizacji „Polska Liga Katolicka” oraz 110 istnienia polskiego kościoła w Montrealu.

6 maja w Mississauga odbył się Jubileuszowy Koncert 25-lecia Zespołu Wokalno-Tanecznego „Radość-Joy”.

 

Czerwiec 2017:

W Hamilton miał miejsce XLVII Koncert Laureatów Konkursu Recytatorskiego im. Marii i Czesława Sadowskich zorganizowanego przez Fundację W. Reymonta.