Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today2
Yesterday112
This week570
This month3126
Total23718351

Saturday, 28 January 2023 00:59
 

Wizyta na akcji letniej ZHP, Kaszuby 2019.

W tym roku, na zaproszenie harcmistrza, Stanisława Reitmeiera, 13 i 14 lipca akcję letnią ZHP odwiedził 1. wiceprezes ZG KPK, dr inż. Juliusz Kirejczyk. Gośćmi byli także ambasador RP, dr Andrzej Kurnicki z małżonką i Konsul Generalny RP w Toronto, Krzysztof Grzelczyk z małżonką. Gościem honorowym była Pani Ewa Ponińska- Konopacka, dama orderu Virtuti Military, uczestniczka Powstania Warszawskiego 1944.

Goście mieli okazję odwiedzić obozy harcerek i harcerzy, oklaskiwać najmłodszych harcerzy podczas kominka zuchowego, uczestniczyć w uroczystościach  upamiętniających 75 rocznicę Powstania Warszawskiego na stadionie „Milenium”. Kulminacją tych uroczystości było złożenie kwiatów pod tablcą pomnika Szarych Szeregów. Wieczór uwieńczyło ognisko i występy harcerzy i  harcerek ze szczepów nie tylko z Kanady lecz także z USA.

W niedzielę, 14 lipca, odprawiona została uroczysta msza św. w „Katedrze pod Sosnami”, w której uczestniczyła  brać harcerska ZHP i ZHR,  przybyli na uroczystości rodzice i zaproszeni goście.

W tegorocznej akcji letniej uczestniczyło ponad 600 harcerzy i harcerek. Wielkie uznanie i podziękowanie przekazujemy kadrze harcerskiej i tym wszystkim,którzy poświęcają swój czas i energie na wychowywanie młodzieży polonijnej w duchu patriotycznym i przywiązaniu do tradycyjnych wartosci harcerskich: Bóg, Honor, Ojczyzna.

75 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia, jak co roku, pamiętamy o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, bohaterskiej walki o wolność Warszawy i Polski. Skalę ofiar poniesionych przez Polaków w Powstaniu uświadomił światu historyk Norman Davies, pisząc, że każdego dnia przez ponad 60 dni Powstania ginęło w nim tylu ludzi, co w czasie zamachu na World Trade Center 11 września 2001 r. W 75 rocznicę patriotycznego zrywu ku wolności, pochylamy się w zadumie i refleksji, aby oddać hołd bohaterom stolicy, którzy podjęli walkę z okupantem o wolność i suwerenność Ojczyzny na ulicach Warszawy tego gorącego lata 1944.

Warszawa 1944   Warszawa 2019

Wizyta w Owen Sound

W dniu 29 maja członkowie ZG KPK, prezes Janusz Tomczak, I wiceprezes, Juliusz Kirejczyk i dyrektor Barbara Stadnik, z rodzinami i przyjaciółmi odwiedzili Owen Sound, Ontario, miasteczko położone około 200 km na północ od Toronto. Byliśmy bardzo mile przyjęci w Billy Bishop Home and Museum, które jest poświęcone asowi lotnictwa kanadyjskiego z czasów  I wojny światowej, Wiliamowi Avery „Billy” Bishopowi.

20190629 135036

Rocznica Wyborów Parlamentarnych 1989

4 czerwca 2019 przypada 30 rocznica wydarzenia, które zmieniło historię Polski i miało wpływ na obalenie systemu komunistycznego we wschodniej i środkowej Europie.

4 czerwca 1989 odbyły się w Polsce pierwsze „częściowo wolne” wybory parlamentarne w historii Polski po II wojnie światowej. Były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Wyniki wyborów umożliwiły utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce.

I mimo, że porozumienia ‘Okrągłego Stołu’ były i są przedmiotem sporów historycznych i politycznych, po 30 latach pamiętamy o wydarzeniu, które bez przemocy i rozlewu krwi doprowadziło do zmiany systemowej w Polsce, otwierając nową epokę rozwoju Rzeczpospolitej.

Ten krok Polski ku demokracji sprzed 30 lat już wkrótce okazał się skokiem innych narodów zza ‘żelaznej kurtyny’ ku niepodległości.

 

 

Poland’s National Day in Ottawa

At the reception for Poland’s National Day in Ottawa, Commander Richard Blackwolf, CD,the President of the Canada Aboriginal Veterans and Serving Members Association has awarded the Medal of Friendship to the Ambassador of Poland Dr Andrzej Kurnicki, President of the Canadian Polish Congress Mr Janusz Tomczak and Mr Mark Kiejna, Regional Director CPC Canada East.

20190514 22472720190514 224823