Rocznica Wyborów Parlamentarnych 1989
4 czerwca 2019 przypada 30 rocznica wydarzenia, które zmieniło historię Polski i miało wpływ na obalenie systemu komunistycznego we wschodniej i środkowej Europie.
4 czerwca 1989 odbyły się w Polsce pierwsze „częściowo wolne” wybory parlamentarne w historii Polski po II wojnie światowej. Były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej. Miały kluczowe znaczenie dla upadku reżimu komunistycznego i narodzin III Rzeczypospolitej. Wyniki wyborów umożliwiły utworzenie pierwszego niekomunistycznego rządu w powojennej Polsce.
I mimo, że porozumienia ‘Okrągłego Stołu’ były i są przedmiotem sporów historycznych i politycznych, po 30 latach pamiętamy o wydarzeniu, które bez przemocy i rozlewu krwi doprowadziło do zmiany systemowej w Polsce, otwierając nową epokę rozwoju Rzeczpospolitej.
Ten krok Polski ku demokracji sprzed 30 lat już wkrótce okazał się skokiem innych narodów zza ‘żelaznej kurtyny’ ku niepodległości.