Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today30
Yesterday62
This week230
This month574
Total23635049

Thursday, 09 July 2020 10:47
 

Wiadomości o działalności ZG KPK - 2 

Powitaliśmy  nowego Ambasadora RP Andrzeja Kurnickiego, który 12 września oficjalnie rozpoczął swoją misję w Kanadzie.W dniach 16 i 17 września 2017 r.  Ambasador spotkał się z Polonią kanadyjską, politykami i przedstawicielami organizacji polonijnych w Toronto i Mississauga. 

 

 nowy ambasador kurnicki

 

Kurnicki Visit

 

Polonia Night. 26 października w Mississauga odbył się okolicznościowy bankiet Kongresu Polonii Kanadyjskiej poświęcony wkładowi Polaków i polonii w rozwój Kanady w związku z jej 150 – leciem. Gościem honorowym był nowy  Ambasador RP dr. Andrzej.

 

Tribute To Liberty – 2 listopada 2017 r. przyznano miejsce pod pomnik Pamięci Ofiar Komunizmu w Ottawie. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Melanie Joly, Arif Virani, Ambasador RP Andrzej Kurnicki, Ludwik Klimkowski KPK – przewodniczący komitetu TTL oraz przedstawiciele różnych grup etnicznych Kanady. Kongres Polonii Kanadyjskiej przekazał na ten cel $ 25.000.  

 

Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  zorganizowane przez Okręg Toronto Kongresu Polonii Kanadyjskiej odbyły się 5 listopada 2017 r.  Po Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki, uczestnicy uroczystości przeszli w kolumnie marszowej w rytm harcerskich werbli pod torontoński ratusz – City Hall. Tam odbyło się podniesienie polskiej flagi i okolicznościowe przemówienia.

 

99 Toronto 

 

Z tej okazji, w Domu Kombatanta, odbyła się projekcja filmu „Bitwa Warszawska”, a w Domu Kopernika - ciekawe spotkanie z weteranami.

 

Uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania niepodległości odbyły się też w Mississaudze, w niedzielę 12 listopada 2017 r.  W obchodach zorganizowanych przez Okręg KPK Mississauga wzięli udział, między innymi, weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, weterani Armii Krajowej oraz przedstawiciele organizacji członkowski okręgu KPK Mississauga. Po Mszy św. odprawionej w kościele św. Maksymiliana Kolbe, celebrowanej przez proboszcza o. Janusza Błażejaka, przemaszerowano pod pomnik Patrioty przy Centrum Kultury im. Jana Pawła II.  Przemówienia wygłosili goście uczestniczący w tej ważnej dla Polonii uroczystości: Konsul do spraw Polonii i promocji pan Andrzej Szydło, Prezes ZG KPK  Władysław Lizoń, Prezes Okręgu KPK Mississauga Leszek Błaszczak, Burmistrz Mississaugi Bonnie Crombie, Posłanka do parlamentu prowincji Ontario, wiceminister zdrowia Dipika Damerla, Poseł do parlamentu federalnego, okręg Mississauga-East Cooksville Peter Fonseca, Posłanka do parlamentu prowincji Ontario, okręg Brampton South Ambit Mangat. Pod pomnikiem złożono biało czerwone wieńce.

 

99th anniversary

 

Na uroczystym przyjęciu, w Art Gallery Harbourfront Centre, 7 listopada 2017 pożegnaliśmy Konsula Generalnego RP w Toronto Grzegorza Morawskiego. Zakończył on swoją pięcioletnią misję dyplomatyczną w Toronto. Obecni byli przedstawiciele Polonii kanadyjskiej, politycy i bliscy przyjaciele pana Grzegorza Morawskiego.

 

Kurnicki Farewell 

 

 Kurnicki podium

 

19 listopada 2017 roku w Toronto odbyla sie 47 ceremonia wreczenia stypendiow im. W. Reymonta,

 

Slowa uzanania naleza sie prezesowi Kazimierzowi Chrapce oraz Kuratorom , dzięki którym co roku  młodzi ludzie mogą liczyc na pomoc I wsparcie Polonii kanadyjskiej

 

Tego samego w Konsulacie Generalnym RP w Toronto, wręczono statuetki  Festiwalu „Losy Polaków” p.Violettcie Kardynał za film „Mary Majka” nagrodzony w 2016 r.
i dokument „Bóg, Zuchy i Polska w Kanadzie” nagrodzony na tegorocznym festiwalu.

 

Pod koniec listopada 2017 roku  prezes ZG KPK pan Władysław Lizoń wystowsował oficjalny list do stacji CBC w związku z wyemitowanym bardzo kontrowersyjnym  programem pt. : „Warsaw: Art Fighting Ultranationalism”.  List zamieszczony jest na  profilu KPK na Facebook

 

Grudzień, tradycyjnie, obfitowal w spotkania oplatkowe organizowane przez rozne organizacje polonijne, Konsulat RP , Canada-Poland Chamber of Commerce oraz Centrum Jana Pawla II w Mississauga.