Tribute To Liberty Donations

Canadian Polish Congress

Teresa & Zbigniew Berezowski

Wladyslaw Lizon, M.P.

Andrzej Adamowicz

Tomir Balut

J. Drozdzal

Anna Dzieciolowski

Bogdan & Elizabeth Gajewski

Janusz & Wladyslawa Janulewicz

M. E. Kremblewski

Stanislaw Lasek

Henry & Anna Lopinski

Mieczyslaw Lutczyk

Stanislaw Majerski

Helena Malinowski

Elizabeth Morgan

Stanislaw & Krystyna Reitmeier

George & Danuta Tymkowski

Dorota Wanczyk

SPK Kolo 24

Polish Ursuline Sisters

Stow.Gdanszczan

Polish Canadian Club, Ottawa

Ludwik & Izabela Klimkowski

Maria Wroblewska

Janina Lorenc

Frank, Veronica Ramik

Christine Wojnicki

Malgorzata Medon

Janusz Drzymala

Elizabeth Plater-Zyberk

Margaret, Edmond Kayser

Danuta Dworzynski

KPK-Okreg Manitoba

ZNP Oddzial Mississauga

Kolo Przyjaciol Harcerstwa - Mississauga

KPK -Okreg Niagara

Polish Gymnastic Assoc. Sokol

White Eagle Seniors Club, Edmonton

The General W.Sikorski PolVetSoc.

Stanley & Diane Godzisz

PSA - ZHP Szczep Wigry

The Royal Canadian Legion Polish Veterans Branch #418

Polish Veterans Society Edmonton Alberta

Barbara & Jacek Stadnik

Emilia Jasinski

Canadian Polish Congres District Mississauga

Maria Kacprzak

Canadian Polish Congres District Thunder Bay

Dominic Roszak

Janusz Wielgosz

Dr. Andrzej & Wanda Garlicki

B. & J. Gawlik

Jan Jekielek

Teodora & Marek Dobrowolski


Today37
Yesterday200
This week741
This month391
Total23710192

Saturday, 03 December 2022 07:50
 

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej połączenie HMCS Haida i ORP Błyskawica.

 Dwa niszczyciele, ORP Błyskawica i HMCS Haida, zostały ogłoszone bliźniaczymi okrętami w roku 2007. Pamiątkowa tablica przy niszczycielu ORP Błyskawica została odsłonięta 24-ego czerwca 2012 w Gdyni. W uroczystośći tej uczestniczyla prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Teresa Berezowska. Podobna uroczystość miała miejsce w Hamilton 16-ego września 2012 przy HMCS Haida, Pier 9, 658 Catherine Street North, Hamilton Ontario, L8L 4V7.

 

Obok Kongresu Polonii Kanadyjskiej, organizatorami i sponsorami tej historycznej uroczystości, która łączy Polskę i Kanadę, byli: Parks Canada, Royal Canadian Navy, Friends of Haida i Marynarki Wojennej RP. Na uroczystość przybyli oficerowie marynarki kanadyjskiej i polskiej, przedstawiciele władz federalnych i prowincjonalnych, posłowie. przedstawiciele organizacji polonijnych, harcerze i wiele osób prywatnych. Jednym z dostojnych uczestników uroczystości był Mr. John Hyslop, który przyjaźnił się z oficerami Błyskawicy, poznanymi wiosną 1941 roku na Uniwersytecie w Glasgow.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 defiladą z udzialem werbli harcerskich  ZHP ze szczepu „Kartuzy” w Burlington i Navy Band z Hamilton. Po deliladzie odprawiona została koncelebrowana msza św. przez o. Janusza Błażejaka OMI, w asyście trzech księży. Mszę św. uświetnił chór „Symfonia” z Hamilton. Kazanie wyglosil Ks. Marcin Rosiński OMI, nowo mianowany kapelan "Scottish Regiment".

Po odegraniu hymnów narodowych Polski i Kanady, prowadzący uroczystość asystent specjalny ministra ds. imigracji, wielokulturowości i obywatelstwa Jasona Kenney, Dominic Roszak, przedstawił gości honorowych. Goście honorowi wygłosili przemówienia, w których przekazali pozdrowienia i przedstawili historię dwóch bliżniaczych okrętów Haida i Blyskawica. Wystąpili: M. Wallace,MP - reprezentant ministra ochrony środowiska Petera Kent, komandor Błyskawicy - J. Lubkowski, Chris Korwin-Kuczyński, mer miasta Hamilton - Bob Bratina, konsul RP - Grzegorz Jopkiewicz, Royal Canadian Navy - Keith Miller, Friends of HMCS HAIDA - Kenneth Lloyd i Andy Barber.

Po przemówieniach admirał Stanisław Kania wręczyl dwa medale - Za Zaslugi Dla Marynarki Wojennej RP, które nadał admirał floty Tomasz Mathea. Otrzymali je pan Stanisław Brodzki i pan Jerzy Kowalczyk.

 Pan Stanislaw Brodzki, dlugoletni działacz polonijny, wybitnie zasłużony dla Kongresu Polonii Kanadyjskiej i wielu organizacji, służył jako komandor podporucznik w polskiej marynarce podczas II wojny światowej. W roku 2006 byl inicjatorem projektu, bliżniaczego złączenia tych dwóch niszczycieli i trwał przy tym projekcie.

Pan Jerzy Kowalczyk jest założycielem muzeum wojskowego w domu „Wawel Villa” i prowadzi jej nadal. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Kanadzie, które gromadzi wszystkie pamiątki. Jednym z działów jest dział poświęcony marynarce wojennej.

Nastąpił punkt kulminacyjny programu, oficjalne odsłonięcie i poświęcenie tablicy. Przy tablicy zostal złożony wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Pamięć poległych uczczono ciszą, salwami i dżwiękiem syren. Kanadyjska orkiestra , dopełnila splendoru tego niecodziennego wydarzenia. 

Słowa pożegnalne i podziękowania wygłosiła prezes Teresa Berezowska, której również gorąco dziękowano. Przed tablicą i na tle okrętu gromadzili się uczestnicy, aby na fotografiach upamiętnić ten niezwykły, historyczny dzień.

Po zakończeniu uroczystości można było zwiedzać okręt-muzeum HMCS Haida, a zaproszeni goście udali się na przyjęcie.

 

Krystyna Sroczyńska - rzecznik prasowy KPK.