Today68
Yesterday74
This week341
This month2048
Total23679804

Friday, 26 November 2021 22:11
 

FUNDACJE CHARYTATYWNE

Fundacje które są afliowane z Kongresem Polonii Kanadyjskiej:

Fundacja Charytatywna - KPK

 

KPK Charitable  FoundationPolacy mieszkajacy w Gruzji (w tym i Abchazji), Bialorusi, czy Ukrainie, cierpia z powodu ogromu biedy, ktora najbardziej dotyka osoby chore, w podeszlym wieku oraz dzieci. Posiadajac wystarczajaco precyzyjne rozeznanie ich potrzeb, to wlasnie tam kierujemy wiekszosc srodkow finansowych dzieki dotychczasowej Panstwa szczodrobliwosci.Nadrzednym celem naszej Fundacji, w ktorej pracuja ludzie bez interesownie oddani checi niesienia pomocy rodakom w kraju, mieszkajacym w dawnych republikach sowieckich, a takze polskiej grupie etnicznej w Kanadzie. Myslimy o tych, którzy sa pozbawieni pomocy w miejscu swojego zamieszkania, oraz o utaletowanej mlodziezy, która nie ma srodkow na rozwijanie swoich uzdolnien. Liczac na Wasza wrazliwosc spoleczna i sprawdzona szczodrosc dla osob pokrzywdzonych przez los, apelujemy o wlaczenie się do akcji pomocy, jaka od lat inicjuje i prowadzi Fundacja Charytatywna przy Kongresie Polonii Kanadyjskiej.


Fundusz Wieczysty Milenium Polski Chrześcijańskiej

 


Millenium Foundation

Inicjatywa powołania do życia Funduszu Wieczystego Milenium została przyjęta jako jeden z celów obchodów Milenium Polski Chrześcijańskiej na wielkim Zjeździe przedstawicieli społeczeństwa polskiego w Kanadzie w 1960 roku.

Celem Funduszu jest promowanie kultury polskiej w Kanadzie i zachowania języka naszych przodków. Cele obejmują wspieranie i zachęcanie do edukacji osób polskiego pochodzenia, udzielanie stypendiów dla studentów, finansowanie publikacji prac naukowych i literackich związanych z polską historią i kulturą, wspieranie polskich szkół, bibliotek, uczelni, ruchu harcerskiego i innych polskich organizacji młodzieżowych w Kanadzie.

Dalsze informacje:: www.millenniumfund.ca

Fundacja im. Wł. Reymonta

 

Reymont FoundationFundacja im. Wł. Reymonta - założona w 1969 roku w celu niesienia pomocy finansowej dla studentów pochodzenia polskiego. Do tej pory przyznano około czterystu stypendiów. Nieraz stypendia są ufundowane przez osoby prywatne np. senatora Stanleya Haidasza - dla studenta zainteresowanego wielokulturowością, bądź historią Polski. Poza tym Fundacja udziela poparcia finansowego dla Katedry Historii Polski przy Uniwersytecie w Toronto, prowadzonej obecnie przez Polaka, dr Piotra Wróbla. Pomaga też Związkowi Nauczycielstwa Polskiego. Patronuje konkursom recytatorskim, organizuje wyjazdy na kolonie w Polsce, wspiera grupy taneczne, folklorystyczne i szkoły polskie.

Dalsze informacje:   www.reymontfoundation.com


Fundacja im. Adama Mickiewicza w Kanadzie

 

Adam MickiewiczFundacja Adama Mickiewicza powstała w 1955 roku w setną rocznicę śmierci poety. Powstała z inicjatywy Andrzeja Janickiego, ówczesnego prezesa KPK oraz Wojciecha Krajweskiego, niestrudzonego działacza polonijnego. Fundacja udziela pomocy bibliotekom, uniwersytetom, szkołom, teatrom, pisarzom i poetom polonijnym. Należy podkreślić fakt, że Fundacja udziela też wsparcia innej Fundacji, tj. Pomocy Polskim Szkołom na Wschodzie im. T. Goniewicza w Lublinie - poprzez zakup książek i pomocy dla szkół polskich na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Rosji.

Podanie o stypendium studenckie dla studentów mozna
znaleść na stronie KPK Okręg Toronto.
Fundacja Dziedzictwa Polskiego w Kanadzie

 

 

Polish HeritageFundacja Dziedzictwa Polskiego w Kanadzie - założona w 1993 roku, jest organizacją charytatywna, która stawia sobie za cel gromadzenie i zarządzanie funduszami służącymi popieraniu kultury i języka polskiego. Fundacja ma prawo wystawiania zaświadczeń dla osób ofiarujących dary pieniężne na jej rzecz.


Dalsze informacje: www.phfweb.ca